Pochopení toho, zda jsou generici efektivní při léčbě nachlazení.

- Lékaři neustále předepisují léky, které nakonec létají do pěkné penny. Ale určitě mohou být nahrazeny levnými analogy, aby nedošlo k „bankrotu“ každého podzimu a jara?

Jak odborníci vysvětlují, existuje jen velmi málo zaměnitelných léčiv s přímým antivirovým účinkem a jedna účinná látka.

- Existuje lék „Arbidol“ ruského výrobce „Pharmstandard“, nyní se objevil jeho běloruský protějšek, což je mnohem levnější, - „Arpeflu“. Mají jednu účinnou látku, “říká Nadezhda Aleksandrová, vedoucí lékárny Vital. - Více takových příkladů - jeden na jednoho vyměnitelné drogy - s největší pravděpodobností nebudu jmenovat.

Rozdíl mezi Arbidolem a Arpeflu je asi dvě stě rublů, v závislosti na dávce a počtu tablet v balení..

Lékárník také zdůraznil, že mnoho „rozpočtových“ léků nemá přímý antivirový účinek, ale je induktorem interferonu, to znamená, že přispívají k produkci interferonů - proteinových molekul, které poskytují antivirovou imunitu.

"Mezi takové drogy je nejdostupnější Kagocel, ačkoli dospělý potřebuje pro léčbu 20 tablet, a v důsledku toho se získá také kulatá částka," říká Nadezhda Aleksandrova. - K léčbě chřipky a ARVI lze použít také přípravek Nobazit - má antivirový a imunomodulační účinek. Stále existuje stará droga „Rimantadin“, je to velmi levné, protože děti se prodávají v sirupu - „Orvirem“. Existuje však názor, že moderní viry na to nejsou citlivé..

Během období sezónních exacerbací nachlazení jsou velmi žádoucí různé prášky, které jednoduše zmírňují příznaky a zmírňují celkový stav. V nich je však účinná látka z velké části buď paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová. K některým práškům se také přidává kyselina askorbová, která posiluje imunitní systém, a vazokonstrikční látka - v případě silného nachlazení.

- Pokud nepotřebujete celou řadu léků, můžete bezpečně vyjít s aspirinem a paracetamolem, které jste si zakoupili samostatně, - říká Nadezhda Aleksandrova. - Ale teď existuje spousta různých analogů takových prášků, včetně těch ruských, takže výběr je velmi velký a pro každou peněženku můžete najít svůj vlastní lék.

Pokud jde o léky se stejnou účinnou látkou, ale od různých výrobců - například z USA a Ruska, zde není vše zcela jasné. Zdá se, že by měl existovat pouze jeden účinek, jak vysvětluje Naděžda Aleksandrová, při výrobě léčiv se používají různé pomocné látky, které tvoří samotnou tabletu a ovlivňují například její rozpustnost..

- To je tajemství, že se neprodávají. Zpravidla prodávají samotnou „molekulu“ a každá společnost ve výrobě používá vlastní plniva. To také ovlivňuje kvalitu léku, “říká manažer. - Nemohu říci, že jeden lék je lepší, je to osobní výběr kupujících: někdo si nemusí všimnout rozdílu a někdo má vedlejší účinky generik (analogy - přibližně Ed.) Jsou výraznější. Původní lék je zpravidla lepší než obecný.

Stručně o hlavní věci:

1. Existuje málo zaměnitelných léčiv s přímým antivirovým účinkem. Ruský „Arbidol“ tedy může být nahrazen běloruským protějškem - „Arpeflu“.

2. Existují levnější léky, které nemají antivirový účinek, ale přispívají k rozvoji antivirové imunity v těle.

3. Různé prášky, které zmírňují příznaky běžného nachlazení, lze nahradit samostatně užívaným paracetamolem a aspirinem - hlavními účinnými látkami v nich.

4. Přípravky se stejnou účinnou látkou, ale různí výrobci mohou mít na každou osobu odlišné účinky - vše záleží na složitosti farmaceutických společností..

Pokud máte otázky, na které nemůžete najít odpovědi, zeptejte se nás na nás a my je rozhodně vezmeme do vývoje.

Antivirové léky: seznam účinných a levných

Viry jsou v prostředí neustále přítomny a jejich nosiči jsou miliony lidí po celé planetě.

Většina lidí nepřikládá zvláštní význam nově se objevující nemoci způsobené viry v naději, že si imunitní systém poradí sám. Ano, lidský imunitní systém je schopen je porazit, ale je příliš pozdě, když se v oslabeném těle objeví další, závažnější infekce a vznikají komplikace. Kromě toho je celoživotní imunita produkována pouze vůči malému počtu virů, zbytek, například herpes virus, neustále mutuje a tělo je musí znovu a znovu porazit..

Při výběru léků zvažte následující vlastnosti:

  • formulář vydání;
  • přítomnost kontraindikací;
  • věk pacienta;
  • cena léků.

Například je pro děti výhodnější používat kapky nebo svíčky a výhodnější je také neutrální nebo příjemná chuť léku. Nezapomeňte na věk pacienta - na tom může záviset dávka léku. Antivirové léky by neměly být drahé, můžete si koupit dobré prášky nebo sirup, aniž byste poškodili peněženku.

Klasifikace

Všechny antivirové produkty lze rozdělit do 3 kategorií:

  1. Vakcíny jsou speciální látky, které jsou nejčastěji ve formě očkování a používají se k prevenci závažných virových onemocnění. Každá vakcína je účinná proti jednomu specifickému onemocnění..
  2. Imunostimulanty a imunomodulátory. Taková léčiva posilují lidský imunitní systém produkcí interferonu. Nejsou drahé, ale účinné pro dospělé v zimě, kdy je oslabena imunita.
  3. Antivirové léky. Tyto léky mají směrovaný účinek na konkrétní onemocnění nebo virus a mohou mít rozsáhlý účinek na tělo. Práce stimuluje produkci různých enzymů.

Pokud jde o antivirová léčiva, jsou tyto léky rozděleny do skupin a nejúčinnější v boji proti nachlazení jsou 4 z nich.

  1. Antivirová činidla obsahující antihistaminika a imunomodulátory (Anaferon, Arbidol). Mají chemický účinek na replikaci viru a přispívají k produkci vlastního interferonu.
  2. Prostředky obsahující interferon (Grippferon, Alpharona). Interferon je přirozená proteinová struktura, díky které jsou buňky v těle imunní vůči virovým buňkám..
  3. Induktory interferonů (Kagocel, Lavomax). Aktivují procesy v těle, které probudí buňky k jejich vlastní produkci interferonu..
  4. Inhibitory neuraminidázy (Tamiflu, Relenza). Léky inhibují neuraminidázy (specifické proteiny viru), což zastavuje jeho další progresi.

Užívání antivirových léků

Použití této skupiny léků je odůvodněno laboratorní diagnostikou a stanovením přesného typu viru, který způsobil infekční onemocnění. Dnes se k léčbě různých virových infekcí používá několik základních léků:

  • Chřipka, SARS - Amizon, Amiksin. U těžkých forem onemocnění - Tamiflu (tento lék měl výrazný účinek na chřipku způsobenou virem A / H1N1), Rimantadin.
  • Infekce virem herpes a herpes zoster - Acyclovir, Herpevir.
  • Virová hepatitida (B, C) - Amiksin, Laferon, Ribavirin. Obvykle se používá kombinace těchto léků..
  • Infekce HIV - Zidovudin, Lamivudin, Etravirin.
  • Cytomegalovirová infekce a lidský papilomavirus (HPV) - Acyclovir, Cycloferon.

Antivirová léčiva mají účinek pouze na viry ve fázi replikace. V případě inkorporace virové DNA nebo RNA do buněčného genomu, ale bez tvorby nových částic, přípravky nemají účinek. Ve vztahu k SARS a chřipce mají účinek pouze prvních 48-72 hodin od počátku nemoci (období aktivní replikace).

Během užívání těchto léků je velmi důležité sledovat dávkování, frekvenci podávání a délku trvání léčby. Existují také antivirové látky pro děti ve vhodných dávkách souvisejících s věkem..

Mechanismus účinku

Antivirová léčiva jsou izolována od antiinfekčních léků v samostatné skupině. Důvodem je skutečnost, že žádná jiná antibakteriální léčiva (včetně známých antibiotik) nemohou mít účinný účinek na vývoj virů. Taková nezranitelnost viru je spojena s jejich malými a strukturálními rysy. Pro srovnání zkusme porovnat, řekněme, velikost naší planety a jablko. Planeta v našem příkladu je tedy mikrobem střední velikosti a obvyklým jablkem pro nás je virus.

Viry se skládají z nukleových kyselin - zdrojů informací o vlastní reprodukci a kapslí, které je obklopují. V hostitelském organismu se za příznivých podmínek mohou velmi rychle množit, včetně „vložení“ svých informací do buněk nemocného organismu, které samy začnou tyto patogenní formy reprodukovat. Obvyklé ochranné síly lidské imunity (krvinky) jsou před nimi často bezmocné. Počet nalezených patogenních virů je více než 500.

První lék s antivirovými vlastnostmi byl získán již v roce 1946, nazýval se Thiosemicarbazon. Jako hlavní složka byla součástí Faringoseptu a po mnoho let se v klinické medicíně používá k boji proti zánětlivým onemocněním krku. Idoxuridin použitý proti herpes viru byl poté objeven..

Od začátku 80. let minulého století začala aktivní práce na vývoji léků, které stimulují schopnost těla syntetizovat interferon. Vědecká práce pokračuje v naší době. Náklady na antivirové léky jsou bohužel poměrně vysoké.

10 nejúčinnějších antivirových léčiv

Po prostudování všech nabídek na trhu jsme na základě zpětné vazby lékařů a pacientů sestavili hodnocení z TOP 10 nejúčinnějších antivirových léků pro rok 2019.

Amixin

Antivirový lék Amiksin se úspěšně používá nejen k léčbě chřipky a SARS, ale také jako profylaktický přípravek pro tyto nemoci. Lékaři doporučují užívat tento lék v průběhu 6 tablet, ale před použitím se poraďte s odborníkem..

Účinnost Amiksinu je vysoká a jeho náklady v lékárnách závisí na dávce účinné látky. Průměrná cena léku je 500 rublů. Amiksin je dobře kombinován s dalšími léčivy k léčbě bakteriálních a virových infekcí, včetně antibiotik. Ze strany zažívacího systému jsou možné vedlejší účinky ve formě disperze a odborníci také zaznamenávají jevy, jako jsou zimnice a alergická reakce..

Lék poskytuje dobrý účinek při léčbě virové infekce, charakterizované akutním průběhem.

Kagocel

Jeden z nejprodávanějších léků na ruském trhu. Navržen na konci 80. let. v Sovětském svazu. Jedna z hlavních účinných látek získaných z bavlny je kopolymerem gossypolu. Další složkou je kyselina glykolová celulóza. Kombinace těchto složek vede ke zvýšenému uvolňování interferonu imunitními buňkami.

Je třeba poznamenat, že čistý gossypol je známý jako lék, který negativně ovlivňuje mužskou spermatogenezi. A přestože vývojáři tvrdí, že tato látka ve své čisté formě obsahuje v drogě zanedbatelné množství, tato okolnost je ostražitá.

Amizon

Lék patří do skupiny induktorů endogenních interferonů, poté, co se dostal do krevního řečiště, stimuluje produkci odpovídajícího ochranného proteinu. To umožňuje Amizonu nepřímo bránit šíření virů chřipky a SARS a čím dříve je léčba zahájena, tím úspěšnější je výsledek. Lék nemá na farmaceutickém trhu přímé analogy, má minimální frekvenci vedlejších účinků - pouze asi 6%, což je velmi dobré ve srovnání s jinými antivirovými léky ze skupiny interferonových induktorů.

Nevýhody Amizonu zahrnují neschopnost použití v dětství, stejně jako při těhotenství a kojení. Tato omezení jsou vysvětlena relativní novinkou léku a nedostatečným studiem jeho účinků na tělo. Z nežádoucích účinků se občas zaznamenává hořkost a pálení v ústech, slinění a otok sliznice..

Anaferon

Lék je k dispozici ve formě pastilek - pro děti a dospělé, stejně jako kapky pro orální podání - pro použití dětmi.

Farmakologický účinek: léčivo je založeno na protilátkách proti lidskému interferonu, tj. Molekulám podobným virovým. Tělo „si myslí“, že virus vstoupil do krevního řečiště a aktivuje imunitní odpověď. Zvyšuje produkci různých lymfocytů a zvyšuje funkční rezervu těch, které „jdou“ přímo do ohniska zánětu. Droga je také interferonogen, který zvyšuje tvorbu vlastních „časných“ interferonů (alfa a beta) a také interferonů gama.

Cena: Anaferon tablety pro děti a dospělé - asi 210 r pro 20 tablet, Anaferon v kapkách - 260 r

Remantadine

Jedná se o dobře známý lék, který se mezi kupujícími etabloval. Remantadin je schopen účinně bojovat s mnoha virovými chorobami a dokonce i nedávno diagnostikovanou prasečí chřipkou. U dětí může být tento lék předepsán od 1 roku věku.

Stejně jako všechny léky má rimantadin nežádoucí účinky a kontraindikace. Tento lék může způsobit:

  • suchá ústa
  • závrať;
  • apatie
  • nevolnost;
  • srdeční tachykardie.

Je nejúčinnější užívat tento lék v počátečním stádiu onemocnění, protože se jedná o obecné antivirové léčivo. Nemusí se vypořádat s některými mutujícími viry. V takovém případě je vhodné zvolit jiný lék podle pokynů lékaře.

Cycloferon

Vztahuje se na látky stimulující produkci interferonu, přičemž zvyšuje jeho antivirovou aktivitu.

Používá se ve formě injekčních forem, mastí a ve formě tablet. Povoleno pro použití dětmi staršími 4 let. Má terapeutický účinek při akutních respiračních virových infekcích, virové hepatitidě, papiloma virech. Má také pozitivní účinek na bakteriální infekce díky svému imunostimulačnímu účinku..

Ribavirin

Aktivní a velmi rychle působící lék proti virům, jako je chřipka, onkogenní, herpes a také proti vzácným infekcím, je populární mezi turisty cestujícími po Africe a Jižní Americe, používá se pouze u dospělých, je účinný v jakémkoli stádiu nemoci, je výrazně kontraindikován u pacientů s duševním onemocněním. poruchy, srdeční infarkt, selhání srdce a ledvin, střední cenová kategorie.

Ingavirin

Lék Ingavirin má široké spektrum účinku. Je účinný při léčbě chřipky a dalších akutních onemocnění dýchacích cest, lék stimuluje produkci interferonu u lidí. Ingavirin by měl být užíván okamžitě, jsou-li zjištěny příznaky onemocnění, dávka je 1 tableta denně.

Průběh léčby závisí na individuálních charakteristikách pacienta a pohybuje se od 5 do 7 dnů. Výrobek je netoxický a bude tělem dobře snášen, není však předepisován dětem..

Viferone

Tento lék je k dispozici ve formě rektálních čípků, tento způsob podání poskytuje nejlepší absorpci interferonu a minimální riziko vedlejších účinků.

Viferon pomáhá vyrovnat se nejen s chřipkou a SARS, ale také se závažnými chronickými patologiemi bakteriální povahy, protože tento lék je jedním z nejsilnějších stimulátorů nespecifické imunity. Čípky Viferon jsou předepisovány i předčasně narozeným dětem s vrozenými infekčními chorobami a nemocným těhotným ženám, aby se minimalizovala nitroděložní infekce plodu. Lék je k dispozici v široké škále dávek: od 150 000 IU do 3 000 000 IU.

Podmíněné nevýhody Viferonu lze připsat pouze jeho působivým nákladům. Nežádoucí vedlejší účinky při použití těchto antivirových čípků jsou velmi vzácné a jsou omezeny na alergické kožní vyrážky, které zmizí po 72 hodinách po vysazení léku..

Tamiflu

Tato droga byla vyvinuta ve Spojených státech na konci 80. let. Původně se plánovalo použití v boji proti viru AIDS, ale ukázalo se, že oseltamivir není pro tento virus nebezpečný. Místo toho však bylo zjištěno, že léčivo je účinné proti chřipkovým patogenům typu A a B.

Lék je nejúčinnější u těžkých forem chřipky díky své schopnosti potlačit tvorbu cytokinů a zabránit zánětu a nadměrné imunitní reakci ve formě bouře cytokinů. K dnešnímu dni je tento nástroj snad nejlepším hodnocením účinnosti u jiných etiotropických drog.

Při volbě dávky je třeba vzít v úvahu stav pacienta, povahu onemocnění, přítomnost chronických onemocnění. Standardní doba trvání léčby je 5 dní, dávka je 75 až 150 mg. Je však třeba poznamenat, že léčivo nepůsobí proti původcům akutních infekcí dýchacích cest. Kromě toho může předávkování lékem a jeho nekontrolované použití, včetně pro profylaktické účely, vést k velmi vážným zdravotním důsledkům, například k duševním poruchám..

Kterého lékaře kontaktovat

Pokud se objeví příznaky virové infekce, poraďte se s lékařem nebo pediatrem.

Pokud je nemoc závažná, je pacient hospitalizován v nemocnici pro infekční choroby. Pneumonie způsobená viry je léčena pulmonologem. V případě opakovaných virových infekcí kontaktujte svého imunologa.

Antivirové látky a jejich mechanismy působení: jak si vybrat?

Mnoho lidí si je jisto, že užívání léků na respirační virové infekce nedává smysl. To je jen hlavní argument, je poněkud slabý. Ve své funkci je známé přísloví o nachlazení, které odchází bez léčby za týden a s léčbou za sedm dní. Ale můžete ironizovat, jak chcete, ale nemůžete se hádat se statistikami. Podle WHO tak každý rok umírá na komplikace akutních infekcí dýchacích cest téměř čtyři miliony lidí [1]. Budeme se tedy spoléhat na názor a zkušenosti lékařů, kteří tvrdí, že je nutná terapie. V článku si vysvětlíme, proč jsou antivirová činidla potřebná, co jsou a jak fungují.

Musím brát antivirové léky na ARVI??

Prvním a hlavním argumentem ve prospěch užívání léků je vysoká rizika komplikací neléčené virové infekce. Zejména může ARVI vést k chronické rinitidě, sinusitidě, bronchitidě, otitis media, jakož i meningitidě a pneumonii. Samozřejmě častěji bez tragických následků, ale stojí za to riziko?

Druhým důvodem je, že adekvátní terapie zkracuje dobu trvání onemocnění a zmírňuje jeho příznaky. Zmíněné přísloví bylo zjevně vynalezeno v těch dnech, kdy neexistovaly účinné prostředky pro boj s touto chorobou. Pokud užíváte příslušné léky okamžitě, pokud máte příznaky akutních virových infekcí dýchacích cest, nemusíte dlouho trpět nachlazením, bolestmi hlavy a horečkou.

Je tedy bezpochyby nutné užívat léky na akutní respirační virové infekce. Další otázkou je, které z nich. Logicky rozumíme. Viry způsobují onemocnění, což znamená, že proti nim musíte bojovat. Existují nástroje, které mohou pomoci vyrovnat se s příznaky - snížit teplotu, zmírnit bolest v krku, zmírnit otoky nosní sliznice, ale pouze antivirové léky eliminují příčinu onemocnění.

A znovu otázka. Na farmaceutickém trhu je tolik léků, které bojují proti původcům chřipky a dalších akutních virových infekcí dýchacích cest, takže není jasné, který z nich zvolit. Reklama nijak nespěchá s vysvětlením mechanismů působení léků a bez těchto znalostí není možné určit, které antivirové činidlo je lepší. Abychom tuto mezeru zaplnili, popíšeme, jak fungují různé typy drog této kategorie..

Mechanismy účinku a antivirové lékové skupiny

Účinnost antivirových látek závisí na tom, jak fungují. A abyste tomu porozuměli, musíte alespoň obecně pochopit, co je virus a jaký je cyklus jeho vývoje.

Mezi všemi typy mikroorganismů zaujímají viry zvláštní postavení. Každá částice (virion) je jen proteinová nebo RNA molekula v proteinovém obalu. Viry jsou jedinečné v tom, že nemají svůj vlastní metabolismus. Z tohoto důvodu se nemohou ve vnějším prostředí množit. K tomu potřebují napadnout hostitelskou buňku. Jednoduše řečeno, virus je intracelulární parazit..

Cyklus šíření viru prochází několika fázemi. Nejprve se připojí k buněčné membráně a napadne buňku. Takto dochází k infekci. Pak je proteinový plášť zničen a je uvolněna DNA (RNA). Zahájí se aktivní produkce složek virových částic. Další fází je jejich montáž, propojení. V poslední fázi překročí počet nově vzniklých virionů za postiženou buňku (také umírá) a infikuje ostatní.

Různé typy antivirových léčiv působí v různých fázích životního cyklu virů:

  • některé zabraňují fúzi virových částic s membránou a pronikání do buňky;
  • jiní stabilizují membránu, brání uvolnění genetického materiálu;
  • ještě další inhibují syntézu proteinových struktur;
  • čtvrtiny zabraňují montáži součástí;
  • pětiny blokují výstup virionů z buňky.

Ve speciální skupině jsou přidělovány léky, které přímo neovlivňují reprodukční cyklus viru, ale aktivují imunitu a pomáhají tělu lépe odolávat invazi cizích látek. Mnoho opravných prostředků má komplex účinků.

Zvažte hlavní skupiny léků předepsaných pro ARVI.

Interferony

Interferony jsou zvláštním typem proteinu, který se aktivně podílí na tvorbě imunitní odpovědi. Tvoří se v buňce, když do ní virus vstoupí. V tomto případě protein nepůsobí na patogen přímo, ale nepřímo. Interferon stimuluje produkci enzymů, které zase inhibují syntézu proteinových složek virové částice, narušují jejich sestavení - jinými slovy, inhibují reprodukci virů. Působení interferonů se netýká pouze postižených buněk, ale také sousedních buněk. Dalším z jejich účinků je aktivace buněčné imunity. Interferony tedy současně spouštějí mechanismus potlačení viru v buňce a posilují obranu.

Interferony jsou produkovány v těle v reakci na infekci, ale v množství nedostatečném pro rychlé a úplné poražení patogenu. Proto v období nachlazení a chřipky doporučují užívat interferony ve formě léčiv. Jedná se hlavně o přípravky rekombinantní, tj. Syntetické, vyrobené genetickým inženýrstvím, interferon. Jedním z nejznámějších léků této skupiny používaných pro akutní respirační virové infekce je Viferon (gel, mast, čípky), Genferon Light (sprej, čípky).

Induktory interferonu

Přípravky této skupiny neobsahují interferon, ale zvyšují jeho produkci v těle. Patří tedy k imunomodulátorům, protože ovlivňují fungování imunitního systému. Induktory jsou přírodního původu (získávají se z některých rostlin, kvasinek) a jsou syntetické. Také se léky rozlišují v závislosti na době účinku: „časné“ zvyšují produkci endogenního interferonu čtyři až osm hodin po požití, „pozdní“ - po dni [2]. K léčbě akutních respiračních virových infekcí se doporučuje použít první typ léků: čím rychleji je zahájena terapie, tím vyšší je její účinnost.

Interferonové induktory jsou velkou skupinou antivirových látek pro dospělé. Zahrnuje tak všeobecně známé léky jako Amiksin, Cycloferon, Kagocel.

Inhibitory neuraminidázy

Léky v této skupině se používají k léčbě potvrzené chřipky a chřipkových chorob - virových infekcí, které se vyskytují s charakteristickými příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy a bolesti svalů..

Neuraminidáza je jedním ze dvou povrchových proteinů ve struktuře viru chřipky (spolu s hemaglutininem). Bez tohoto enzymu je pronikání virových částic do buňky a jejich reprodukce nemožné. Inhibitory potlačují neuraminidázu, díky níž je dosaženo několika účinků najednou:

  • proces pronikání virů do buněk je inhibován;
  • výstup virových částic je blokován;
  • snižuje se odolnost patogenů vůči účinkům sekrece dýchacích cest;
  • snižuje se závažnost klinických projevů chřipky.

Inhibitory neuraminidázy jsou dostupné ve formě tobolek, aerosolů a v jiných formách. Dávky a doba podávání se liší v závislosti na konkrétním činidle. Léky jsou vysoce účinné při léčbě a prevenci chřipky, ale mohou mít závažné vedlejší účinky, včetně psychiky. K dispozici je recept.

Blokátory kanálů M2

Toto je první generace léků se zvláštním účinkem proti chřipkovým virům. Byli vynalezeni v 60. letech, kdy vědci syntetizovali látku adamantan [3]. Brzy na základě svých derivátů - rimantadinu a amantadinu - vytvořili známé léky „Remantadin“ a „Amantadin“.

Princip působení léků této skupiny je blokovat iontové kanály proteinu M2, který se podílí na procesech pronikání virových částic do buňky a uvolňování nukleových kyselin. Jinými slovy, blokátory M2-kanálů inhibují vývoj viru v jeho nejranějších stádiích..

Jak vybrat správný lék

O tom, které antivirové činidlo je lepší zvolit, rozhodne lékař. V každém případě by však měl pacient vědět, co přesně mu bylo předepsáno a jak to funguje, jaká jsou pravidla pro užívání léku, jaké kontraindikace a vedlejší účinky existují..

Pro téměř všechny antivirové látky platí obecné pravidlo: čím dříve, tím lépe. Účinnost léku klesá úměrně ke zvyšování času od okamžiku infekce do začátku podávání. V ideálním případě musíte zahájit specifickou antivirovou terapii, jakmile se objeví příznaky infekce, v extrémních případech do 48 hodin. Jinak jsou pravidla stejná jako u jiných léků: dodržujte dávky předepsané lékařem, frekvenci podávání, délku trvání.

Rekombinantní interferonové přípravky se vyrábějí ve formě nosních kapek, spreje, masti, gelu, rektálních čípků. Prostředky se liší obsahem účinné látky - na tom závisí dávkování a délka podávání. Obvyklá délka kurzu je pět dní. Cenová kategorie léků je průměrná - 200 rublů a vyšší.

Ve skupině interferonových induktorů je přítomna řada látek, jedním z nejznámějších je Amiksin. Lék je k dispozici ve formě tablet s koncentrací účinné látky 60 nebo 125 mg. Pro dospělé je lék předepsán v průběhu kurzu: 125 mg denně po dobu prvních dvou dnů, pak ve stejné dávce každý druhý den. Interferonové induktory jsou vhodné pro léčbu i prevenci nachlazení a chřipky. Jejich nevýhodou je, že jsou kontraindikovány v těhotenství, kojení a mohou také způsobovat vedlejší účinky (alergie, gastrointestinální poruchy). Náklady na léky této skupiny se pohybují od 500 rublů.

Inhibitory neuraminidázy jsou dostupné ve formě tobolek, aerosolů a v jiných formách. Dávky a doba podávání se liší v závislosti na konkrétním činidle. Léky vykazují vysokou účinnost v léčbě a prevenci chřipky, ale, jak již bylo uvedeno, mohou mít závažné vedlejší účinky, včetně psychiky. K dispozici je recept.

Hemaglutininové inhibitory (umifenovir) jsou účinné proti široké škále patogenů akutních respiračních virových infekcí a chřipkových virů typu A a B. Průběh léčby přípravkem ARVI "Arbidol" pro dospělé je pět dní: tobolky (200 mg) by se měly užívat čtyřikrát denně. Pro profylaxi poexpozici se doporučuje užívat tento lék jednou denně po dobu 10-14 dnů. Mezi kontraindikace pro užívání "Arbidol": I trimestru těhotenství (II a III - s opatrností), období kojení, přecitlivělost na složky léku.

Antivirová činidla snižují pravděpodobnost komplikací chřipky a jiných akutních virových infekcí dýchacích cest, usnadňují průběh nemoci a zkracují její trvání. Všechny léky tohoto typu lze rozdělit do dvou velkých skupin - působí přímo na virus a aktivují obranyschopnost těla.

OTC Antivirus

Symptomatická léčba akutních respiračních virových infekcí vytváří iluzi zotavení a zakrývá příčinu, která je plná nebezpečných komplikací. Je důležité zvolit účinného antivirového agenta složitého účinku. Jako takový příklad můžeme uvažovat o nové ruské drogě Nobazit®.

Nástroj má široké spektrum účinku: je zaměřen proti patogenům chřipky a dalším akutním virovým infekcím dýchacích cest. Účinná látka jodid enisamia potlačuje proces zavádění virů do buněk, čímž blokuje jejich šíření v těle. Přípravek „Nobazit“ stimuluje produkci endogenního interferonu (jeho koncentrace v krvi se zvyšuje třikrát až čtyřikrát), čímž se posiluje imunitní systém a zvyšuje se odolnost proti nachlazení. Vstupné „Nobasit“ pomáhá zkrátit dobu trvání nemoci a snížit závažnost symptomů SARS.

Droga se doporučuje pro lidi starší 18 let. Úplný seznam kontraindikací naleznete v pokynech. Užívání přípravku Nobazit by mělo probíhat po dobu pěti až sedmi dnů (500 mg třikrát denně po jídle). Léčba se nejlépe zahájí při prvních známkách nemoci.

P. S. V roce 2018 se Nobazit stal vítězem mezinárodní farmaceutické ceny Zeleného kříže v nominaci Ruský virus Virus Antiviral Drug.

* Registrační číslo antivirového léčiva Nobazit® (ve formě potahovaných tablet) ve Státním registru léčivých přípravků je LP-003508, datum registrace je 16. března 2016 [5]..

** Materiál není veřejnou nabídkou. Informace o cenách mají pouze informativní charakter a jsou aktuální od dubna 2020..

*** Před použitím léků se doporučuje poradit se s odborníkem.

  • 1 https://www.who.int/influenza/patient_care/clinical/brave/en/#
  • 2 https://medi.ru/pp/2019/02/15521/
  • 3 https://healthperfect.ru/deshevye-protivovirusnye-sredstvo.html
  • 4 https://clck.ru/NC9Sn
  • 5 https://clck.ru/MXBcg

U ARVI lékař obvykle předepisuje nejen antivirová činidla, ale také doporučuje opláchnout nos a kloktat. Nezanedbávejte tyto postupy: pomáhají odstraňovat plak a hnis, které se nahromadily na sliznici. Také pijete velké množství tekutin k čištění úst, hltanu, mandlí a odstranění virových toxinů.

Levná analoga drahé chřipky a studené medicíny

Propagační produkty pro prevenci a léčbu chřipky jsou nyní velmi drahé. Ne každý ví, že existují účinná levná analoga drahých léků (generiků) se stejnou účinnou látkou.

Seznam levných analogů drahých léků nachlazení a chřipky 2019-2020

OriginálCena, rub.Analogové (obecné)Cena, rub.
Ambrobene145 rub.Ambroxol (Ambroxol)51 rub.
Ambrohexal (AmbroHexal)108 rub.Ambroxol (Ambroxol)51 rub.
Amixin608 rub.Lavomax (Lavomax)253 rub.
Aspirin UPSA (Aspirin UPSA)160 rub.Kyselina acetylsalicylová (kyselina acetylsalicylová)17 rub.
Kapání kapek (Dlianos)90 rub.Rhinostop34 rub.
Ibuclin98 rub.(Ibuprophenum) + Paracetamol (Paracetamolum)52 rub.
Imunální352 rub.Echinacea (Echinacea)111 rub.
Imodium215 rub.Loperamid (Loperamidum)28 rub.
Jodomarin (jodomarin)141 rub.Jodid draselný (Kalii jodidum)85 rub.
Kagocel235 rub.Rimantadin (Rimantadinum)82 rub.
Nazivin (Nasivin)126 rub.Xylen (Xylen)23 rub.
Nurofen105 rub.Ibuprofen (ibuprofen)18 rub.
Otrivin (Otrivin)162 rub.Rinonorm (Rhinonorm)67 rub.
Panadol rozpustný108 rub.Paracetamol (Paracatamol)9 rub.
Rinonorm (Rhinonorm)70 rub.Rinostop34 rub.
Sanorin (Canorin)180 rub.Naphthyzin (Naphthyzin)59 rub.
Snup132 rub.Rinonorm (Rhinonorm)67 rub.
TeraFlu (TeraFlu)202 rub.Maxicold149 rub.
Fervex (Fervex)313 rub.Maxycold160 rub.
Ergoferon (Ergoferon)341 rub.Anaferon (Anaferon)212 rub.

Představujeme vám prvních 7 levných chřipkových léků, které se prodávají ve většině lékáren. Jen nezapomeňte se poradit s lékařem, každý lék má kontraindikace. Cena léků je uvedena na základě údajů z lékařských portálů.

7. Tablety "Echinacea"

Cena: od 111 rublů.
Milý analog: Imunální.

Echinacea se používá k podpoře imunity v případě chřipky, nachlazení, fyzické a duševní únavy, infekcí a zánětů nosohltanu a ústní dutiny. Nahrazuje „Immunal“, ve kterém je účinnou látkou echinacea.

6. Prášek "Interferon"

Cena: od 81 rublů.
Vážený analog: "Grippferon".

Kapky pro prevenci chřipky a nachlazení. Nepronikají dovnitř těla, jsou distribuovány podél nosní sliznice a jsou překážkou pro viry. Grippferonový analog s účinnou látkou interferon alfa-2b.

5. Tablety „Paracetamol“ a „Vitamin C“

Cena: od 8 a 183 rublů, resp.
Vážený analog: "Antigrippin", "Teraflu".

Kombinace paracetamolu a vitamínu C pomáhá při počátečních známkách nachlazení a chřipky, ne horší než drahé prášky. Nejprve musíte vypít 1 tabletu Paracetamolu (500 mg) a po 5-10 minutách rozpusťte 1/3 šumivé tablety „Vitamin C“ ve sklenici teplé vody. Analóg antigrippinu s následujícími účinnými složkami: paracetamol, chlorfenamin maleát a kyselina askorbová a Teraflu, který také zahrnuje paracetamol, kyselinu askorbovou, fenylefrin hydrochlorid a feniramin maleát.

4. Tablety ibuprofenu

Cena: od 17 rublů.
Vážený kolega: Nurofen.

Přijato jako protizánětlivé činidlo (ovlivňuje pouze symptomy, nikoli příčinu zánětu). Lék pomáhá snižovat bolest hlavy a svalů a snižuje teplotu. Je to náhrada za Nurofen účinnou látkou ibuprofen.

3. Tablety „Paracetamol“

Cena: od 3 rublů.
Vážený kolega: Panadol.

Účinný antipyretikum, vazokonstriktor a látka snižující bolest. Drahým analogem těchto tablet je „Panadol“ s účinnou látkou paracetamol.

2. Tablety „Ambroxol“

Cena: od 52 rublů.
Vážený analog: "Lazolvan".

Stimuluje výtok sputa během mokrého a suchého kašle. Pomáhá nejen s chřipkou, ale také s akutní a chronickou bronchitidou, pneumonií, bronchiektázií a bronchiálním astmatem. Pokud vám byl předepsán drahý Lazolvan účinnou látkou Ambroxol, nahraďte ji Ambroxolem a nekašlete.

1. Tablety "Rimantadine"

Cena: od 67 rublů.
Vážený analog: Remantadin.

Tento antivirový lék je analogem populárního a časem testovaného přípravku Remantadine se stejnou účinnou látkou. Je nejúčinnější v prvních "chřipkových" dnech a je vhodný pro děti starší 7 let a pro dospělé.

Ať už vám lékař doporučí jakýkoli lék, nezapomeňte, že nesení chřipky na nohou je nejen neetické ve vztahu k ostatním (pacient může infikovat tucet dalších lidí), ale také pro tělo špatné. Riziko komplikací se zvyšuje a v dnešní době je příliš drahé onemocnět.

7 nejlepších antivirových látek

* Recenze toho nejlepšího podle redakční rady expertology.ru. O kritériích výběru. Tento materiál je subjektivní, nikoli reklama a neslouží jako vodítko k nákupu. Před nákupem se musíte poradit s odborníkem.

Antivirus - velká skupina drog. Zahrnuje léky na předpis s výraznými vedlejšími účinky, které se používají k léčbě hepatitidy nebo infekce HIV, a homeopatické „léky“, které jsou inzerovány jako látky pro účinnou léčbu chřipky, ale ve skutečnosti nejsou ničím jiným než placebem. Proto, abychom nikoho nevedli k pokušení léčit vážné choroby pomocí tipů z internetu, provedeme rezervaci hned: hodnocení se zaměří na antivirová léčiva. určené k léčbě akutních respiračních virových infekcí (tj. nachlazení) a chřipky.

Rezervace číslo dvě - v naší recenzi nebudou žádné homeopatické prostředky. Hodnocení nejlepších drog není místem pro pseudovědecké diskuse, takže si jen vzpomeňte, že Ruská akademie věd uznala homeopatii za pseudovědu a Světová zdravotnická organizace varuje před použitím homeopatie pro infekční nemoci, mezi něž patří nachlazení.

Některá účinná léčiva se prodávají v lékárnách na lékařský předpis a měla by být užívána pod jeho dohledem. Když už mluvíme o takových fondech, zmiňujeme, že se jedná o předpis.

Nepovažujte prosím naše hodnocení za komplexní pokyny k léčbě nachlazení a chřipky. Lékař by měl dávat doporučení pro léčbu nemoci, informujeme naše čtenáře pouze o možnostech.

Jak odlišit nachlazení od chřipky

Obvyklá sezónní SARS je záležitostí každodenního života: lékaři se domnívají, že zdravé dítě s normální imunitou dokáže tolerovat až 6 nachlazení ročně a dospělé - až 4. vzhledem k tomu, že chřipka je závažné onemocnění spojené s komplikacemi, z nichž nejnebezpečnější je virová pneumonie a respirační selhání. A pokud ARVI může odložit návštěvu u lékaře o 2 - 3 dny, ale kolegové a spolucestující ve veřejné dopravě vám za to pravděpodobně nebudou děkovat, pak pokud máte podezření na chřipku, měli byste co nejdříve kontaktovat specialistu.

Upozorňujeme na tabulku, která navrhuje, s čím se tentokrát zabýváte..

Náhle, najednou, můžete často nazvat čas nemoci s přesností. až na hodinu

Podmínka se zhoršuje postupně, onemocnění začíná všeobecnou nevolností.

Obvykle mnohem vyšší než 38

Obvykle 37,1 - 37,9

V prvních dnech chybí

Obvykle se objevuje na samém začátku nemoci

Od prvních dnů byla suchá, bolestivá a doprovázena silnou bolestí za hrudní kostí

Virus specifický, ale obvykle se objeví ve dnech 2–3

Bolest kostí, bolest svalů

Obvykle způsobené těžkou intoxikací.

Fotofobie, slzení, bolest při pohybu očí

Zima, obvykle uprostřed již ohlášené chřipkové epidemie

Celoročně - můžete chytit chlad pod vzduchem a „vykoupit“ a tak dále

Některé z drog uvedených níže v hodnocení jsou účinné výhradně proti chřipce, takže jsme zařazeni do samostatné skupiny.

Poznámka! Jakékoli antivirové léky jsou účinné pouze tehdy, pokud je začnete užívat během prvních 48 hodin od nástupu příznaků chladu..

Pokud je to možné, pokusili jsme se uvést název účinné látky (mezinárodní název léku), a to až za ním - obchodní (obchodní) jména, aby si naši čtenáři mohli vybrat mezi analogy na základě svých vlastních ekonomických příležitostí.

Hodnocení nejlepších antivirových agentů

JmenovánímístoNázev produktucena
Nejlepší antivirové látky pro děti1Umifenovir144 ₽
2Viferone384 ₽
3Kagocel22 $
Nejlepší antivirotika pro dospělé1Tiloron486 ₽
2Ingavirin382 ₽
Nejlepší chřipky1Zanamivir₽ 905
2Oseltamivir₽ 1 020
Co dělat s nachlazením a chřipkou: první pomoc bez drog

Nejlepší antivirové látky pro děti

Pokud jde o antivirová léčiva pro děti, je situace paradoxní: onemocní mnohem častěji než dospělí a prakticky neexistují žádná účinná léčiva pro kojence do dvou let (opakujeme homeopatii). To je částečně způsobeno tím, že takové malé děti potřebují zvláštní formu uvolňování: mohou se dusit tabletou a sprej může vyvolat laryngospasmus (záď). V každém případě, pokud dítě mladší dvou let má nachlazení nebo chřipku, nemedikujte se, poraďte se s lékařem!

Umifenovir

Obchodní jména: Arbidol, Arpeflu, Orvitol, Afludol

Arbidol má poněkud kontroverzní pověst - na úsvitu jeho vzhledu nestačily důkazy o efektivitě a pověsti o administrativním zdroji použitém pro propagaci nepřispěly k pozitivnímu přístupu odborníků. V posledních letech však počet provedených studií roste a lékaři se o tuto drogu zajímají nejen v postsovětském prostoru, ale také o experty z jiných zemí (Čína, USA). Shromážděné statistiky potvrzují účinnost umifenoviru proti chřipkovým virům, sezónním nachlazením a enterovirům („střevní chřipka“, projevující se rýmou a horečkou v kombinaci s průjmem a bolestmi břicha).

Lék blokuje speciální molekulu v obálce viru zvanou hemaglutinin. Je to tato molekula, která „vtahuje“ virus skrz membránu do buněk těla. Samotný virus, na rozdíl od bakterií, se nemůže množit, proto se musí dostat do živé buňky a vložit své geny, aby buňka začala produkovat virové částice. Dokud k tomu nedojde, neexistuje žádná infekce..

Podle studií umifenovir zkracuje dobu trvání nemoci o 1,7 - 2,65 dní a snižuje pravděpodobnost výskytu komplikací čtyřikrát.

Umifenovir lze užívat od dvou let, u dětí tohoto věku, antivirového léčiva Arbidol v prášku pro přípravu suspenze. Pro jiné věky jsou poskytovány 50 mg tablety, tobolky s dávkou 100 mg a 200 mg. Musíte vzít lék 4krát denně:

  1. od 2 do 6 let - 50 mg (nebo 10 ml suspenze);
  2. od 6 do 12 let - 100 mg;
  3. nad 12 let a dospělí - 200 mg.

Zde je tabulka, která vám řekne, jaké dávkování zvolit pro léčbu dítěte nebo dospělého:

Uvolňovací forma, dávkování

Nad 12 let a dospělí

Arbidolový prášek pro suspenzi

Můžete si to vzít, ale ve srovnání s jinými dávkami to bude příliš drahé

Můžete si to vzít, ale ve srovnání s jinými dávkami to bude příliš drahé

Arbidol tablety 50 mg (od 3 let)

(dvě tablety na recepci)

Můžete si to vzít, ale ve srovnání s jinými dávkami to bude příliš drahé

Tobolky Arbidol 100 mg

(dvě tablety na recepci)

Arbidol Maximum 200 mg.

Antivirové léčivo je kontraindikováno během těhotenství a se spolehlivou známou nesnášenlivostí.

Možné nežádoucí účinky z nežádoucích účinků.

Výhody

  • široká škála antivirových efektů,
  • minimální kontraindikace,
  • žádné vedlejší účinky.

nevýhody

  • nelze použít u dětí mladších dvou let.

Viferone

Tento produkt obsahuje lidský interferon, který má přímé antivirové vlastnosti i schopnost stimulovat imunitu. Antivirové léky na předpis.

Viferon lze používat od narození k léčbě nachlazení a chřipky - jeden čípek každých 12 hodin.

U dětí od narození do 7 let se Viferon používá v dávce 150 000 IU. Pro děti starší 7 let a dospělé se doporučují čípky 500 000 IU..

Antivirotikum lze použít během těhotenství a kojení..

Z nežádoucích účinků jsou možné alergické reakce. Kontraindikováno se známou nesnášenlivostí.

Výhody

  • lze použít od narození,
  • minimální vedlejší účinky.

nevýhody

  • protože při použití čípků nedochází k přímému antivirovému účinku interferonu (nicméně chřipka ovlivňuje sliznici dýchacího traktu a ne konečník), bude účinnost léčiva záviset na reakci imunitního systému, která je v každém případě individuální.

Kagocel

Kagocel nemá přímý antivirový účinek, ale přispívá k produkci interferonů, které zase stimulují imunitní odpověď. Může být použit k léčbě chřipky a jiných akutních virových infekcí dýchacích cest u dětí od tří let..

K dispozici v tabletách po 12 mg.

Délka léčby je 4 dny, dávkovací režim závisí na věku a dni onemocnění:

  1. děti od 3 do 6 let: v prvních 2 dnech tableta dvakrát denně, další 2 dny - jednou denně celý cyklus 6 tablet;
  2. děti od 6 let: v prvních 2 dnech tableta třikrát denně, další 2 dny - dvakrát denně, plná dávka 10 tablet,
  3. dospělí: v prvních 2 dnech 2 tablety třikrát denně, další 2 dny - jedna tableta třikrát denně. Celkem 18 tablet na léčebný cyklus.

Z možných nežádoucích účinků jsou zaznamenány alergické reakce.

Antivirus je kontraindikován u dětí mladších 3 let, těhotných a kojících.

Výhody

  • minimální rozsah vedlejších účinků.

nevýhody

  • komplexní aplikace,
  • neexistuje žádný přímý antivirový účinek, účinnost závisí na stavu imunitního systému.

Nejlepší antivirotika pro dospělé

Do této sekce jsme zahrnuli antivirová léčiva, která mohou být použita nejen u dospělých, ale také u dětí školního věku. Takovým dětem již mohou být podány stejné dávkové formy (tablety, tobolky) jako dospělí, liší se pouze dávka léku.

Tiloron

Obchodní jména: Amixin, Lavomax.

Toto je další induktor interferonu - látka, která přímo nepůsobí na viry, ale stimuluje imunitní odpověď. Přesto je předepsán jako antivirový.

K dispozici v tabletách po 60 mg pro děti a 125 mg pro dospělé (od 18 let).

Poznámka! Lavomax je k dispozici pouze v tabletách po 125 mg a je schválen pro použití od 18 let.

Antivirové léčivo se užívá jednou denně, 1., 2. a 4. den léčby.

Z vedlejších účinků, dyspepsie (bolest břicha, nevolnost, poruchy stolice), byly zaznamenány přechodné zimnice. Alergické reakce možné.

Tiloron je kontraindikován v těhotenství a kojení.

Výhody

  • brát jednou denně.

nevýhody

  • žádný přímý antivirový účinek.

Ingavirin

Antivirové činidlo působí několika směry: na jedné straně stimuluje produkci speciálních proteinů v infikovaných buňkách, které inhibují reprodukci viru. Na druhé straně zvyšuje citlivost buněk infikovaných virem na interferony. Výrobek má mírný protizánětlivý účinek..

Podle výzkumu to pomáhá zkrátit trvání onemocnění v průměru o 1 den.

K dispozici v 60 mg tobolkách pro děti od 7 let a 90 mg pro dospělé. Užívejte 1 tobolku denně po dobu 5 až 7 dní.

Alergické reakce možné z nežádoucích účinků.

Použití léku během těhotenství a laktace přímo v pokynech není zakázáno, ale je třeba poznamenat, že bezpečnost jeho používání během těchto období nebyla studována. Experimentování v takovém stavu samozřejmě není příliš rozumný nápad..

Výhody

  • žádné kontraindikace,
  • pohodlné použití - 1krát denně.

nevýhody

  • relativně dlouhý průběh přijímání.

Nejlepší chřipky

V této části našeho žebříčku jsou léčiva, která WHO doporučuje k léčbě chřipky. Navíc jsou neúčinné proti akutním respiračním virovým infekcím, a proto je zbytečné používat je s běžnými sezónními nachlazeními. Obě léky na předpis, to znamená, že by jim měl lékař předepsat. Jejich použití během těhotenství a kojení není formálně zakázáno, ale protože nikdo neprováděl studie bezpečnosti u lidí ze zřejmých důvodů, veškerá možná rizika zůstávají na uvážení předepisujícího lékaře a pacientky..

Zanamivir

Obchodní jména: Relenza.

Nástroj blokuje speciální látku na skořápce viru - neuraminidázu. Jedná se o enzym, který ničí receptory viru na buňkách hostitelského těla a umožňuje viru proniknout buněčnými membránami. Blokováním neuraminidázy oseltamivir inhibuje nejen šíření, ale také reprodukci viru, protože žádný virus se nedokáže sám reprodukovat.

Zanamivir zkracuje dobu trvání onemocnění v průměru o 1,5 dne a snižuje pravděpodobnost komplikací asi o třetinu. Kromě toho snižuje uvolňování viru do prostředí, to znamená, že příbuzní pacientů užívajících zanamivir mají menší šanci na nakažení.

Je k dispozici ve formě pro inhalaci: v lahvi je 5 rotadisků s drogou, která musí být vložena do zvláštního zařízení - diskhaller, který se dodává s drogou. Jeden rotadisk stačí na 4 inhalace.

Antivirový lék Zanamivir lze použít k léčbě dětí od 5 let. Dávkování a podávání jsou stejné pro všechny věkové skupiny: 2 inhalace 2krát denně po dobu 5 dnů. To znamená, že jeden balíček je určen pouze pro průběh léčby.

Nemůžete vzít lék k lidem se spolehlivě známou nesnášenlivostí k zanamiviru. Je třeba opatrnosti při užívání léku u lidí náchylných k bronchospasmu (děti, které již utrpěly obiloviny, dospělí a děti s bronchiálním astmatem).

Nepokoušejte se umístit lék do rozprašovače v rozporu s pokyny - laktóza obsažená v kompozici může zařízení poškodit.

Publikace O Astmatu